کاشفان بزرگ

دلایل زیادی برای سفریک کاشف وجود دارد . آن ها به منظورهایی ترک سرزمین و دیار خود می نمودند . که برخی از این دلایل به شرح زیر است

کشف سرزمین های جدید

داد ستد با آن سرزمین ها

محلی برای استقرار جدید

برای تبادل افکار با مردمان دیگر سرزمین ها

ثروت اندوزی

مشهور شدن

مهم تر از همه « ماجراجویی » است

کاشفان نخستین قطب نما نداشتند . آنان برای جهت یابی روی موقعیت ستارگان و ماه در شب ، و خورشید در روز راه را پیدا می کردند . دریانوردان در قرن پانزدهم با اندازه گیری زاویه ی افق در یک ستاره به وسیله ی یک تیر چوبی ، موقعیت خود را محاسبه می کردند . آن ها تیر مدرجی را به طرف یک ستاره نشانه می گرفتند و با جلو و عقب بردن و تنظیم قسمت عمودی آن ، سعی می کردند که انتهای آن تیر چوبی دقیقأ در راستای افق ستاره تنظیم شود .

نخستین دریانوردان با اندازه گیری مدت زمان رسیدن یک جسم شناور از طرف کشتی به طرف دیگر ، سرعت کشتی را محاسبه کنند

اولین نقشه ها هم زیاد دقیق نبودند و غالبأ تقریبی رسم می شدند . در قرن شانزدهم میلادی با سفر کاشفان بعه نقاط مختلف جهان نقشه های دقیق تری رسم شد .

اولین قطب نما هم بیش از هزار سال پیش توسط چینی ها اختراع شد . و از آن پس برای جهت یابی از این وسیله استفاده می کردند .

اسامی کاشفان بزرگ

1) پولی نزی ها

پولی نزی های زلاندنویی اولین کسانی بودند که 3500 سال پیش ،سفر ماجراجویانه ی خود را روی اقیانوس آغاز کردند . آن ها بعد از اینکه کشور خود را ترک کردند ، با یک قایق بادبانی  سفرشان را روی اقیانوس عظیم آرام شروع کردند .

2)  مصریان باستان

مصری هخای دوران باستان به بهانه ی یافتن سر زمین یونت (سومالی کنونی ) در آفرقای شمالی  در 1492 سال قبل از میلاد سفر نمودند . و بعد از وارد شدن به آن ، مقادیر زیادی طلا و عاج فیل و حیوانات مختلف را با خود به مصر آوردند .

3) پیته آس

در حدود 2300 سال پیش یک کاشف بزرگ یونانی به نام پیته آس ، به کشورهای فرانسه و انگلیس و اسپانیا رفت .

4) هانون

2500 سال پیش هانون شهر بازرگانی کارتراژ( تونس کنونی ) را با ناوگان خود  ترک کرد . او ابتدا به شرق و سپس به جنوب رفت . هانون این سفر را برای شناسایی و کشف سواحل آفریقا انجام داد  او یکی از نخستین کاشفان  تاریخ است .

5) وایکینگ ها

در حدود سال 1000 میلادی وایکینگ ها به رهبری  لیف اریکسون اولین اروپایی هایی بودند که با گذشتن از اقیانوس اطلس به آمریکای شمالی رسیدند .

6) زانگ کیان

زانگ کیان کاشف چینی در سال 138 ق م بعد از یک سفر طولانی و خطرناک ، به سمرقند در آسیای غربی رسید . او اولین چینی ای بود که امپراطوری روم را کشف کرد . کیان در این سفر به مدت 10 سال در زندان هانس ها بود و بعد از آن مدت موفق به فرار شد .

7) زنگ هه

زنگ هه یک کاشف دیگر چینی بود که به ساحل شرقی آفریقا رسید و از آن جا یک زرافه را با خود به چین آورد .

8 ) ابن بطوله

ابن بطوله مراکشی در سال 1325 م تنجه را ترک کرد . او در این سفر 24 ساله از آسیای غربی و هند گذشت ، و تا چین دریا نوردی نمود . سفر او با شتر برای عبور از صحرا بسیار معروف است . او در سای 1349 م به مراکش برگشت .

9) مارکوپولو

مارکوپولو در سال 1271 م  ، زمانی که فقط 17 سال سن داشت به همراه پدر و عموی خود شهر زیبای ونیز ایتالیا را ترک کرذده و با عبور از جاده ی ابریشم به چین رسید

« بازرگانان زیادی بین اروپا  و چین سفر نمودند و از جاده ای که زانگ کیان در آسیای مرکزی عبور کرده بود ، گذشتند . این جاده به دلیل اینکه مهم ترین کالای چین ابریشم بود ، را جاده ی ابریشم نامیدند . ابریشم چینی تا مدّت ها رازش برملا نشده بود و تنها در انحصار چینی ها بود . و هر کس راز تولید آن را برملا می کرد به قتل می رسید . ولی در سال 555 م امپراطور قسطنتنیه  دو کشیش را برای جاسوسی به چین فرستاد . آن ها در عصایشان دو تخم کرم ابریشم را پنهان کردند وبدین ترتیب راز ابریشم فاش شد .»

10) کریستف کلمب دریانورد بزرگ ایتالیایی در سال 1492 اسپنیا را ترک کرد . او در نظر داشت که با حرکت به طرف غرب با کشتی به چین برسد . او گمان می کرد این راه نزدیک تر و مطمئن تر از جاده ی ابریشم است . او هم مثل دیگران (اروپائیان نمی دانست که آمریکا را پیدا کرده بلکه گمان می نمود به هند غربی رسیده است .

بعد از کشف آمریکا توسط او اروپائیان برآن شدند تا به آن جا  رفته تا به کسب ثروت بله منابع دست نخورده ی آن جا دست یابند . سربازان اسپانیایی اولین کسانی بودند که به آمریکا رسیند از این رو به آنان فاتحان می گفتند . فاتحان اولین کسانی بودند که طعم میوه های خوشمزه ی آمریکایی مانند (آناناس ، گوجه فرنگی ، سیب زمینی ، کاکائو و ...)  چشیده بودند .

11) اولین کاشفی که آمریکا را دور بزن  فردنیا ماژلان پرتقالی بود . او در سال 1519 ، اسپانیا را ترک کرد ، و از سمت جنوب از اقیانوس اطلس عبور کرد . او منتی الیه آمریکای جنوبی را دور زد و روی اقیانوس آرام کشتی رانی کرد . چون این اقیانوس را بسیار آرام تر از اقیانوس اطلس دید ، اقیانوس آرام نامید .سفر آنان از اقیانوس آرام خیلی طولانی شد . او و خدمه ی کشتی هایش مجبور بودند از موش ها تغذیه نمایند فردنیا ماژلان که موفق شد تا دنیا را دور بزند . اما فقط یک گشتی از 5 کشتی او و هجده ملوان در سال 1522بدون ماژلان زنده  به اسپانیا رسیدند . او در سال 1521 به دست بومی های فلیپین کشته شد .

نوشته شده در تاریخ جمعه 24 دی 1389    | توسط: عثمان فدوی    | طبقه بندی: تاریخ،     | نظرات()